Aktualita

Výstava a první pomoc prakticky

Ve středu 15. 6. 2022 jsme šli na Střední zdravotnickou školu v Liberci. Protože jsme „rychlíci“ a měli jsme chvíli čas, tak jsme se ještě stihli zastavit na náměstí Dr. E. Beneše v malé výstavní síni, kde je výstava k nedožitým 80. narozeninám naší nejúspěšnější olympioničky Věry Čáslavské. Na výstavce jsme viděli různé fotografie ze života sportovkyně, gymnastické dresy, ve který cvičila a medaile z olympijských her. Zajímavostí výstavy je samurajský meč ze 16. století, který je symbolem čestnosti, houževnatosti, oddanosti a který získala Věra Čáslavská na olympijských hrách v roce 1964 od jednoho japonského fanouška.

Když jsme přišli na „zdrávku“ tak jsme se rozdělili na tři skupiny a pod vedením studentek 2. ročníku jsme absolvovali praktická cvičení z oblasti první pomoci. Na modelech jsme si vyzkoušeli srdeční masáž a zjistili jsme, že to není vůbec jednoduchá záležitost. Na dalším stanovišti jsme si ukázali a vyzkoušeli různé obvazové techniky se šátky a obvazy. Na třetím stanovišti jsme měli možnost vidět a vyzkoušet si pomůcky, které používají profesionální záchranáři v sanitkách (krční límec, nafukovací nosítka aj.). Nakonec jsme si vyzkoušeli transport zraněného.

Díky následujícímu videoklipu si budou žáci základy laické první pomoci určitě pamatovat – KPR